Přepnout na navigaci

Robotiáda 2017

Robotiáda 2017 je za námi. Co o ní říct? Již druhým rokem je soutěž otevřená středoškolákům, a tak nás za Sokolskou a Robotárnu reprezentovaly tři týmy (Sokolíci z Robotárny, Falcons Limited a Krokouši). Ze soutěže jsme si přivezli mnoho podmětů, zkušeností i cenná medailová umístění.

V kategorii Záchrana medvěda jsme obhájili první místo, jak mezi základními, tak i středními školami. Všechny naše týmy soutěžily v nové kategorii Sprint (12 m dlouhá dráha, 80 cm široká, nejrychlejší vyhrává). Nakonec si tým Sokolíci z Robotárny odvážel v konkurenci 48 týmu druhé místo.

Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným studentům, za energii a čas, který do svých robotů vložili. Již teď se těším na příští ročník.

Za robotický kroužek

Jarek Páral

Robotiáda:

Robotiáda je soutěž pořádaná organizací JCMM (Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu) pro žáky základních a středních škol. Jednalo se již o 4. ročník a již podruhé akce probíhala ve VIDA science centru. Na soutěž se sjíždí týmy z celého Česka, a dokonce i ze Slovenska. Všechny týmy soutěží s roboty na platformě LEGO MINDSTORMS (NXT nebo EV3). Je ale dovoleno si robota různě vylepšovat (udělat větší kola, přidat elektroniku pro zvýšení výkonu motorů atd.).

Aktuálně obsahuje soutěž 4 kategorie: Sledovaní čáry, Záchrana medvěda, Sprint a Freestyle.

Více informací na stránkách www.robotiada.cz.

Robotiáda 2017 z pohledu týmu Sokolíci z Robotárny

Letošní Robotiáda se opět konala v brněnském VIDA centru. Soutěžilo se v obvyklých kategoriích (Záchrana medvěda, Sledovaní čáry, Freestyle), plus přibyla jedna zbrusu nová kategorie “Sprint”. Náš tým se zúčastnil dvou kategorií. Jako vždy Záchrany medvěda a nového Sprintu.

V první kategorii musí dálkově ovládaný robot projet esíčkem, ve vymezeném prostoru najít a vzít plyšového medvěda a vrátit se s ním na startovní pozici a tím jej zachránit. Vyhrává robot s nejlepším časem.

Ve Sprintu jde o sestavení co nejrychlejšího robota. Cílem je projet 12 m dlouhou a 0,8 m širokou dráhu v co nejkratším čase a na následujících 5 metrech zabrzdit.

Obtížnější kategorií byl pro nás Sprint. Museli jsme si poradit s konstrukcí robota i s převody kol. Nedílnou součástí robota byl náš Powerbooster, díky němuž jsme se umístili na druhém místě.

Úspěch jsme slavili také v kategorii Záchrana medvěda, kde jsme obhájili, stejně jako loni, první místo.

Už teď se těšíme na další robotické soutěže, ať už Robotický den v Praze nebo příští Robotiádu.

Za tým Sokolíky z Robotárny zdraví Martin Mikšík (L2A), Martin Kousal (S2E), Jindřich Liber (S2E), Dan Havránek (S2F) a Tomáš Křička (S2F)

Robotiáda 2017 za tým Falcons Limited

Jsme Falcons Limited, tým za SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská 1. Náš tým tvoří Kryštof Černý, Roman Krček, Šimon Fuks a Radek Hýza. Jsme studenti prvního ročníku a zúčastnili jsme se Robotiády 2017 v kategorii Sprint.

Náš robot byl postaven z LEGA MINDSTORMS EV3. Před finální podobou robota vzniklo mnoho prototypů. Náš finální design jsme si vybrali, protože to byl nejlepší kompromis mezi rychlostí a stabilitou. Ono se to zdá jako banalita, aby robot jel rovně, ale zrovna lehké to pro nás nebylo. I mnoho našich soupeřů neprojelo cílovou páskou, protože se nedokázali udržet na dráze. Finální robot byl poháněn dvěma LEGO motory. A ovládán byl řídící kostkou LEGO MINDSTORMS EV3.

Soutěž probíhala ve dvou kolech a jednom finálním. V prvním kole jsme zajeli něco málo přes šest sekund. V druhém kole nám naneštěstí robot vyjel z dráhy a bohužel do třetího, finálového, kola se nám nepodařilo prosprintovat. Celkově jsme se na soutěži v kategorii Sprint umístili patnáctí. Tato soutěž pro nás byla cenná zkušenost do budoucna. Příště budeme vědět, kde jsme udělali chyby a snad už se umístíme na stupínek vítězů. Tak se na nás těšte v roce 2018.

Zdraví Kryštof, Roman, Šimon a Radek - Falcons Limited.

Krokodýlí pohled na Robotiádu 2017

Letošní Robotiáda se, stejně jako minulý ročník konala ve VIDA centru na Brněnském výstavišti. Jako každý rok se náš tým zúčastnil dálkově ovládané záchrany medvěda, která se nám opět podařila. Obhájili jsme první místo z minulého roka v kategorii základních škol.

Novinkou tohoto roku byl Sprint. Cílem robota je co nejrychleji ujet dvanáct metrů dlouhou, rovnou dráhu. Může se to zdát jako jednoduchý úkol, ale tak tomu rozhodně není. Vyrobit robota, který dokáže jet rovně je naopak velmi těžké. Poměrně dlouho jsme vymýšleli, jaký design by se dal použít. Nakonec bylo stvořeno monstrum, které je s trochou nadsázky podobné motorce, která nezatáčí. Alespoň neměla. Přesto, že konstrukce byla vcelku symetrická, náš robotický Usain Bolt měl neustále tendenci zatáčet vpravo. Už jen základní verze se dvěma koly a převodem 5:1, byla schopná se při nárazu vcelku slušně rozbít. Tato schopnost “sebesešrotování“ po namontování Powerboosteru vzrostla na více než dvojnásobek. Nakonec se nám robota podařilo vyvážit přidáním cívky cínu na jeho levou stranu. Bohužel i přes veškerou snahu robot nedojel.

Se záchranou medvěda to až tak složité nebylo, stačilo reinkarnovat Medvědici, naši šampionku v pomáhání medvědům. Po pár vylepšeních a opravách kódu byla opět fit.

Co tedy říct závěrem? Robotiáda se letos opět našemu týmu Krokoušů z Robotárny složeného z pilota Lukáše Balcara, programátora Petra Štourače a konstruktérů Filipa Otruby a Alberta Pátíka vydařila. Do příštího roku nás čeká postavit funkčního robota na čáru a vylepšit našeho sebedestruktivního sprintera tak, aby byl konečně schopen dojet do cíle.

 

Poslední editace proběhla 2017-03-29 21:23:29 uživatelem Jarek Páral

nahoru